„Predovšetkým dôchodcovia a slabšie sociálne skupiny obyvateľstva môžu pod vplyvom vianočných reklám podceniť riziko neprimeraného zadlženia sa. Celebrity angažované v reklamách znižujú ostražitosť ľudí a ponúkajú im pôžičku na nákup vianočných darčekov ako niečo samozrejmé. Vo finančnej oblasti je však mimoriadne dôležité nepodľahnúť emóciám a mať stále na pamäti, že všetky dlhy je raz potrebné uhradiť,“ upozorňuje hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

http://www.dobrenoviny.sk/c/88543/exekutori-varuju-toto-su-caste-sposoby-ako-vas-obchodnici-nutia-zadlzit-sa-pred-vianocami

Rovnako pred zadlžovaním varuje aj NBS (http://www.ta3.com/…/nbs-varuje-pred-zadlzovanim-sa-planuje…)

Tejto téme by sa však mala venovať oveľa väčšia pozornosť najmä zo strany zodpovedných štátnych orgánov, vzhľadom na jej vážne sociálne dôsledky. Práve exekútori sú ich svedkami, ale môžu na ne iba upozorňovať. Právoplatné rozhodnutia súdov musia exekútori vykonať bez toho, aby hodnotili ako sa povinný do problémov dostal.

Riešenie tohto problému úpravou exekučného konania nie je dostatočné, nakoľko sa riešia dôsledky a nie príčiny zadlžovania. Zmierňovanie procesných predpisov pri výkone rozhodnutí vo vzťahu v povinným iba umožní nepoctivým dlžníkom vyhnúť sa exekúcii na ujmu veriteľa a nevyrieši problém, ktorý je komplexný.